Блог про нерухомість

Договір оренди - Зразок 2023

В наш час мав бути прописною істиною той факт, що при оренді житла сторони повинні обов’язково укладати Договір оренди. Навіть якщо ви орендуєте у родича, це не уберігає вас від ускладнень при розв’язанні непростих побутових ситуацій. Навіть більше - близькі взаємовідносини шкодять тверезому розрахунку і чіткому відстоюванні своєї позиції. Тому радимо обов’язково підписувати Договір. Чим чіткіше він прописаний, чим більше питань в ньому обумовлено, тим простішими у вас в подальшому будуть взаємовідносини, оскільки кожен знатиме свої кордони дозволеного. Договір це не лише юридичний захист, але й психологічний стримуючий фактор. Договір укладається в двох екземплярах і підписується обома сторонами (орендарем і орендодавцем), тільки тоді він матиме юридичну силу.
Що обов'язково має бути в Договорі оренди:

  • Істотні умови ваших домовленостей, а саме: найменування сторін, характеристики житла, предмет договору,права та обов’язки сторін, відповідальність, умови дострокового розірвання, строк на який укладається договір, розмір, спосіб, форма та строки внесення орендної плати.
  • Вичерпний перелік осіб, які будуть проживати. Ці особи набувають рівних з наймачем прав та обов'язків щодо володіння та користування житлом.
  • Чітко визначено цільове використання приміщення. Якщо приміщення здано для проживання, там не повинні влаштувати лабораторію, офіс чи танцмайданчик.
  • Хто і коли сплачуватиме за комунальні та експлуатаційні послуги.
  • До якого числа щомісяця буде сплачуватись оренда.
  • Умови перегляду орендної плати.
  • Як часто і за яких умов може приходити власник.
  • Хто здійснюватиме поточний ремонт.
  • Як будуть фіксуватись фінансові взаєморозрахунки. Це може бути окремий лист взаєморозрахунків скріплений підписами обох сторін, де відмічатимуть щомісячні проплати. Це буде доказом сплати за оренду.
  • На все майно, яке є в приміщенні має бути складений детальний опис, в якому вказано марку, модель, назву приладу або речі, а також ступінь їх зносу. В такому разі ви уникнете взаємних звинувачень в знищенні або пошкодженні майна.
  • До Договору обов’язково має бути Акт прийому-передачі нерухомого майна, який підписується під час заселення орендаря. В ньому засвідчується передання в належному стані обіцяного житла. Він підписується і при виселенні. Це убезпечить обидві сторони від зайвих претензій щодо неналежного стану переданого приміщення та не виконаних обіцянок.
Що варто знати:

  • Якщо не вказати термін дії Договору, то згідно Цивільного кодексу, він вважатиметься підписаним на 5 років.
  • Якщо термін оренди перевищує 3 роки, то Договір потребує нотаріального посвідчення і державної реєстрації. В даному випадку вам потрібно буде сплатити за нотаріальні послуги та 1% від загальної вартості оренди за весь період. В подальшому сплачувати податки до державного бюджету. Який їх розмір, читайте в нашій статті - Податки при оренді.
  • Якщо Договір укладається на період більше 1 року, він вважається довгостроковим і вступають в сили окремі положення Цивільного кодексу: у орендаря з'являється переважне право на викуп; розрив договору можливий при заборгованості більшої за 6 місяців, а не за 2 рази, як в короткостроковому. 
  • Одностороння зміна розміру орендної плати не допускається. 
  • Плата за оренду вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено Договором.
  • Якщо орендар продовжує користуватися житлом після закінчення строку Договору оренди, то за відсутності заперечень орендаря протягом одного місяця, Договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений Договором.
  • У разі зміни власника житла, переданого в оренду, до нового власника переходять права та обов'язки орендодавця.
  • Орендар, який належно виконує свої обов'язки за Договором оренди, після спливу строку Договору має переважне право перед іншими особами на укладення Договору на новий строк.
  • Орендар, який належно виконує свої обов'язки за Договором, у разі продажу, має переважне право перед іншими особами на її придбання. Якщо Договір укладено на термін більше 1 року. 
  • Орендар зобов'язаний у присутності орендодавця перевірити справність речей та приладів. Якщо орендар не переконається у їх справності, річ вважається такою, що передана йому в належному стані.
  • До вимог про відшкодування збитків у зв'язку з пошкодженням майна, яке було передано орендарю, а також до вимог про відшкодування витрат на поліпшення майна, застосовується позовна давність в один рік.
  • Одночасно з правом оренди будинку орендарю надається право користування земельною ділянкою, на якій він знаходиться, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети оренди.
  • Орендар має право у будь-який час відмовитися від Договору оренди: 1) Письмово попередивши про це орендодавця за три місяці. Якщо орендар звільнив помешкання без попередження, орендодавець має право вимагати від нього плату за оренду житла за три місяці; 2) Якщо житло стало непридатним для постійного проживання у ньому; 3) Якщо власник не виконує свого обов'язку щодо проведення капітального ремонту.
Власник може розірвати Договір достроково у разі:

1) Необхідності використання житла для його проживання та членів його сім'ї. Він повинен попередити орендаря про розірвання договору не пізніше ніж за два місяці;

2) Невнесення орендарем плати за оренду житла за шість місяців, а при короткостроковому наймі - понад два рази або за період встановлений в Договорі;

3) Руйнування або псування житла орендарем або іншими особами, за дії яких він відповідає;

4) Якщо орендар або інші особи, за дії яких він відповідає, використовують житло не за призначенням або систематично порушують права та інтереси сусідів;

5) Якщо орендар передав житло в суборенду без згоди власника;

6) Орендар своєю недбалою поведінкою створює загрозу пошкодження майна;

7) Орендар не приступив до проведення капітального ремонту, якщо обов'язок проведення капітального ремонту був покладений на нього.

Не качайте перший ліпший договір з інтернету. Ви повинні пересвідчитись, що він захищає вас і забезпечує ваші права.


Ми створили збалансований для всіх сторін Договору оренди на 14 сторінках. Ви можете скачати його за посиланням - http://stargorod.in.ua/dogovory-dlya-ugod-z-nerukhomistu
Оренда нерухомості